Pešie túry z Rajeckých Teplíc

PEŠIE TÚRY Z RAJECKÝCH TEPLÍC, KUNERADU A FAČKOVA

 

SKALKY (778 m n.m.)

Zalesnený vrch s nádherným výhľadom na Rajecké Teplice. Vo vysokom lesnom poraste sú zvláštne skalné útvary.

červená značka: hotel Veľká Fatra – Skalky – 1,15 hod.

zelená značka: hotel Veľká Fatra – jaskyňa pod Roháčmi – Skalky – 1,25 hod.

ŽIBRID (867 m n.m.)

Náučný chodník Rajecké Teplice – Kamenný diel – Žibrid – náučný chodník má dĺžku 7 km a prevýšenie do 500m. Obsahuje 6 zastávok, trasa je stredne náročná a možno ju prejsť za 2,5 až 4 hodiny. Jednotlivé zastávky sa venujú rieke Rajčanka, geologickému zloženiu, geomorfológii Súľovských vrchov, ekologickému systému územia, rastlinným a živočíšnym spoločenstvám, ako aj ochrane územia. Chodník vedie okolo prírodného výtvoru skalný Budzogáň – vypreparovaný skalný útvar majúci podobu päste.

LIETAVSKÝ HRAD (633 m.n.m)

Zrúcanina hradu postaveného po r. 1241 ako vojenské a administratívne centrum. Vládli tu rôzne šľachtické rody, do feudálneho hradného panstva  patrilo vyše 30 obcí. Najväčší rozmach zaznamenal hrad za vlády Thurzovcov po r. 1556. Svojou rozlohou patril medzi najväčšie hrady na Slovensku. Vo svojej dobe bol považovaný za nedobytný. Po vymretí rodu Thurzovcov začal chátrať, od r. 1770 postupne pustol. Výborné výhľady.

zelená značka: hotel Veľká Fatra – Skalky – Lietavský hrad – 2,5 hod.

SLNEČNÉ SKALY

Prírodná rezervácia s piatym ochranným pásmom – pestrý komplex skalných útvarov tvorený chočskými dolomitmi, pôvodných submontánnych bučín, sekundárnych a miestami aj reliktných borín. Vegetácia skál má osobitný ráz s početnými teplomilnými a zriedkavejšími horskými druhmi. Vedie ňou náučný chodník o dĺžke 5,6 km z Rajeckých Teplíc do Porúbky, ktorý pri voľnom tempe trvá cca 1,5 hodiny.

KUNERAD – Kuneradský zámok

Kaštieľ postavili v roku 1916 v secesnom štýle na spôsob románskych architektúr s nárožnými vežami, terasami a arkádami (pôvodne slúžil ako poľovnícky kaštieľ). Počas druhej svetovej vojny v ňom sídlil partizánsky štáb, v roku 1944 ho nemeckí vojaci vypálili. Kaštieľ v povojnových rokoch opravili, neskôr slúžil ako liečebný ústav. Pamiatka sa začala v roku 2010 opäť rekonštruovať , bohužiaľ opäť došlo k požiaru a dodnes nie je opravený.

Kuneradský zámok– východisko túr na Martinské hole–> Veľká Lúka ( 1475 m n.m. ) -najvyšší lúčnatý vrchol v centrálnej časti Lúčanskej Fatry, s väčšími porastami kosodreviny. Dobrý vyhliadkový bod. Vzhľadom na prevýšenie a dĺžku možno trasu považovať za stredne namáhavú. Orientačne je trasa jednoduchá.

žltá značka: Kuneradský zámok – Svitačová dolina – Veterné – Veľká Lúka – 3,15 hod.

modrá značka: Kunerad – chatová osada Brezie – Stránska hájovňa – Mylný grúň – Veľká lúka – 4,15 hod.

SÚĽOVSKÉ SKALY

Ide o okružný, samoobslužný 4 km dlhý chodník so 17 zastávkami. Náučný chodník začína aj končí v blízkosti parkoviska pri štátnej ceste, asi 300m od obce Súľov. Prechod celého okruhu, ktorý je v hrebeňovej časti mierne náročný, inak pohodlný trvá približne 1,5 hodiny. Zaujímavosti chodníka: veternou a vodnou eróziou vymodelované skalyné mesto, ojedinelé skalné útvary ( Gotická brána, Šarkania diera ( jaskyňa – pre verejnosť nie je prístupná ), zrúcaniny hradu, chalúpka Sokoliara Tomáša )

zelená značka: Rajecké Teplice, Skalky, Lietavský hrad, potom po modrej značke: Podhorie, Roháčske sedlo – Súľovské skaly – 4,5 hod.

žltá značka: Rajecké Teplice – Zbyňov, Kamenný diel, Sedlo Patúch, Súľov – 4,5 hod.

Súľovské skaly sú jednou z najvýznamnejších prírodných lokalít Slovenska. Jedným z najväčších fenoménov tejto oblasti je súľovský zlepenec, ktorý je hlavnou horninou budujúcou skalný masív. Ten je sformovaný do bizarných tvarov veží, homolí, ihiel, brán a skalných výtvorov, ktoré utajujú podoby postáv, zvierat a vecí.
Členité územie osídľuje pestrá kvetena a rovnako rôznorodé a bohaté je i živočíšstvo.
Súľovské skaly sa už dlhé roky tešia veľkej návštevnosti turistov, bikerov a horolezcov. Turistika je tu stredne náročná s niekoľkohodinovými trasami s prevýšením 250-500m. Je zaujimavá v každom ročnom období.
Bikeri nazývajú atraktívne prostredie Súľovských skál „Slovenské Dolomity“.
Pre horolezcov sú Suľovské skaly jednou z najvýznamnejších lokalít na Slovensku.
Súľovské skaly sú neopakovateľné. Pristupujme k nim s úctou, snažme sa pochopiť ich jedinečnosť a zachovať ich pre budúce generácie.

 

VÝSTUP NA KĽAK:

KĽAK ( 1352 m n.m. ) – vrch vyniká krásnym výhľadom, rozmanitým reliéfom a vzácnou flórou. Z jeho vrcholu je nádherný kruhový rozhľad. Patrí k najkrajším vrchom Slovenska.

modrá značka: Fačkov – Suchá dolina – Sedlo Malého Kľaku – Kľak – 3 hod.

zelená značka: Čičmianské rázcestie – Sedlo Malého Kľaku – Kľak – 2,30 hod.

žltá značka: Fačkovské sedlo – Reváň – Revánske sedlo – Kľak – 1,40 hod.

 

PRÍRODNÉ ZAUJÍMAVOSTI:

RAJECKÉ TEPLICE – chránený strom vyhlásený v roku 1982. Je to 30 metrov vysoký brest horský s obvodom kmeňa 405 cm.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

*

ubytovanie Rajecké Teplice
Rajecké Teplice – ubytovanie a rezervácie v penziónoch hoteloch