Výlety na vzdialenejšie miesta

BUDATÍNSKY ZÁMOK (ŽILINA – BUDATÍN)

Budatínsky zámok je historickou a architektonickou pamiatkou Žiliny. V minulosti patril medzi vodné hrady, chránené tokom riek a vodnými priekopami. Vzhľadom na svoju polohu v blízkosti sútoku riek Váhu a Kysuce plnil i funkciu kráľovskej tridsiatkovej stanice, kde sa vyberalo mýto od kupcov prichádzajúcich zo Sliezska. Začiatkom 14. storočia patril Matúšovi Čákovi Trenčianskemu, známemu pod menom „ pán Váhu a Tatier „.
V jeho areáli sú celoročne (aj napriek rekonštrukcii) vystavované predmety zo zbierkových fondov. Verejnosť môže  aj v tomto období navštíviť výstavy a podujatia, ktoré sa usporadúvajú v náhradných priestoroch v jeho areáli.

Stále expozície
Drotárstvo – 
história a súčasné umelecké prejavy drotárstva na Slovensku – expozícia z dôvodu relizácie národného programu OPIS – Digitálne múzeum bude od 21.4.14 až do odvolania uzavreté.
Hradná veža –  expozícia venovaná dejinám hradu, dejinám Žiliny a expozícia historických hodín.

PROGRAM, VSTUPNÉ, OTVÁRACIE HODINY 2015:

 

              

HRAD STREČNO (STREČNO)

Slávnostné otvorenie sezóny na hrade Strečno

Hoci hrad Strečno sprístupnil svoje brány už začiatkom apríla, slávnostné otvorenie jeho hlavnej sezóny sa tradične uskutoční v prvý májový deň. Od 9,00 hod ráno  až do 18,00 hod večera čaká návštevníkov podujatia atraktívny a bohatý program. Salvy z hradného dela symbolicky odštartujú ďalší rok na hrade, ktorý ponúkne desiatky aktivít v prezentačnej, edukačnej ale aj športovo-oddychovej oblasti. Už v týchto chvíľach môžu návštevníci obdivovať interaktívnu audiovizuálnu výstavu o sovách zo zoologických zbierok Považského múzea. V súčasnosti najväčšiu pozornosť púta nový model s podobizňou Žofie Bosniakovej, umiestnený v otvorenej krypte hradnej kaplnky.

Žofia Bosniaková bude zároveň hlavným námetom slávnostného otvorenia hradnej sezóny v divadelnom stvárnení, ktoré bude prebiehať počas celého dňa v Severnom paláci. Skupina historického šermu Wagus z Trenčína zas pripravila ukážky z palných zbraní a rytiersku rozprávku Štyria kamaráti o večnom boji dobra a zla. Stredoveká kuchyňa Terry de Selinan dovonia atmosféru podujatia v predbráni hradu. Nemenej lákavou atrakciou dňa budú vystúpenia sokoliarskej skupiny Svätého Bavona z Banskej Štiavnice s ukážkami výcviku vzácnych dravcov, ktoré sa vyžívajú aj pri natáčaní filmov.

Romantická zrúcanina hradu Strečno dominuje nad riekou Váh ako symbol feudálnej moci na strednom Považí. Tristo ročná zrúcanina má zrekonštruovanú hlavnú bránu, hlavnú vežu, južný, severný palác a kaplnku. Na hrade je expozícia dejín, kde vo vitrínach sú vystavené archeologické nálezy, ktoré sa získali počas výskumu.

Stále expozície: Odkrytá minulosť – archeológia, Hradná kaplnka – venované Žofii Bosniakovej, Paseka – stredoveká dedina v podhradí

PROGRAM, VSTUPNÉ, OTVÁRACIE HODINY 2015:

5

6

 

      

PLTE NA VÁHU (STREČNO)

Strečiansky prielom znamenal od nepamäti dobrodružstvo, ale tiež nezvyčajné zážitky prvých cestovateľov – pltníkov na najdlhšej a najznámejšej slovenskej pltníckej rieke – Váh. Hlboký priesmyk s množstvom meandrov, vymyslených i skutočných nástrah a panenskej prírody Malej Fatry, ktorej trónia dva hrady bol úsekom, na ktorý sa tešili i ktorého sa obávali.
Obídenie brál Margita a Besná znamenalo už bezproblémový let pltí do Dunaja a až do Čierneho mora.
Spoznajte túto krásu a sprítomnite si predkov hodinovou plavbou na plti do Strečna, ktorá ponúka strávenie nezabudnuteľných chvíľ v lone prírody, histórie a tradícií.
Pokladňa a kontakt: Prvá pltnícka a raftingová spoločnosť s.r.o., SNP 86, Strečno (GAZDOVSKÝ DVOR)
tel. číslo: 00421-907-196999, alebo 00421-41-5697122, email: prvapltnicka@strecno.skwww.plte.strecno.sk
Cenník:
Dospelí: 10,00 € (vlastný vývoz 9,00 EUR)
Deti do 10 rokov: 5,00 €

Zľavy pre hromadné zájazdy (min. 40 osôb) – 10%

Požičanie raftu na 2 hod. – 50, 00 EUR (v cene je aj vyvezenie na miesto štartu), prilba 1,00 EUR, vesta 1,00 EUR, pádlo 1,00 EUR.

Ponuka môže byť v prípade záujmu rozšírená o doplnkový program pre organizované skupiny.
Piknik v podhradí starobylého strečnianskeho hradu komplet. menu (prípitok, káva, klobása s prílohou, guľáš, 1 l pivo) od 10,00 €
Ľudová hudba s typickým repertoárom od 40,00 EUR.

          

RODISKO JURAJA JÁNOŠÍKA (TERCHOVÁ)

Legendami opradená Terchová má zachovalú ľudovú tradíciu a je charakteristická predovšetkým neopakovateľnou, originálnou nebeskou muzikou s jedinečným spevom a temperamentným tancom.
Expozícia umiestnená priamo v Terchovej je venovaná ľudovému hrdinovi Jurajovi Jánošíkovi, ktorý sa v obci narodil. Sú v nej nainštalované dokumenty a materiály k dejinám Terchovej a ľudovým zvykom. Z exponátov upúta pozornosť dereš, predmety používané cez fašiangy a potreby roľníckej domácnosti v minulosti.

PROGRAM, VSTUPNÉ, OTVÁRACIE HODINY 2015:

 

BOJNICKÝ ZÁMOK (BOJNICE)

Krásny romantický Bojnický zámok (národná kultúrna pamiatka) v kúpeľnom mestečku pochádza podľa doložených správ z 12. storočia. Dnešný romantický vzhľad zámok získal prestavbou majiteľom Jánom Pálfym, ktorého inšpirovali romantické, francúzske a talianske stredoveké zámky. Romantizmus vidieť aj v interiéri, kde sa zachovali stropy, ešte pôvodný nábytok a obrazy. Súčasťou zámockého parku je veľmi pekná a rozsiahla zoologická záhrada.  Každoročne sa tu konajú rôzne zaujímavé podujatia. Bližšie informácie v informačnej kancelárii Rajecká pohoda.

PROGRAM 2015:

Rozprávkový zámok: 11. 06. – 14. 6. 2015, 18. 6. – 21. 6. 2015, 27.06. – 28.06.2015

Rozprávkový  zámok je špeciálny rozprávkový divadelný festival v podobe inscenovaného  predstavenia. Patrí jednoznačne k najúspešnejším  a najnavštevovanejším kultúrnym podujatiam na Slovensku. Podujatie  Rozprávkový zámok jedinečnou formou spája kvalitné literárne scenáre  s autentickým prostredím romantického Bojnického zámku.

V rámci  Rozprávkové zámku „Moje najmilšie rozprávky“ sa tento rok zameriame  na rozprávky, ktoré zvyknú rodičia deťom čítať na dobrú noc. Rozprávky, ktoré  sú predzvesťou krásnych snov a dobrého spánku. Rozprávky, ktoré sú spojené s  detstvom nejedného z nás.

Super noc na zámku: 06.08. – 09.08.2015

Ak máte radi strašidlá či rozprávky na bojnickom zámku, určite si  zamilujete aj Slávnosti života – Super noc na zámku.

Chcete  sa báť? Máte radi históriu? Chcete stretnúť ducha? Chcete vedieť čo sa deje  v noci na bojnickom zámku? Tak k nám príďte! Tie najsmutnejšie osudy  zmiešané s krutosťou bývalého panstva zažijete na vlastnej koži. Zimomriavky  Vás neminú…

Všetci na zámok: 18.9. – 20.09.2015

Bojnický zámok ako sídlo Slovenského  národného múzea – Múzea Bojnice je známy rôznymi netradičnými podujatiami,  ktoré lákajú do Bojníc domácich i zahraničných turistov. Tohtoročnú jeseň ozvláštni zámok nové podujatie s názvom Všetci na zámok!!!
Bude to inscenovaná prehliadka Bojnického zámku  v dňoch 18. 9. – 20. 9. 2015, ktorá návštevníkom priblíži každodenný život  všetkých jeho obyvateľov (aristokratov, rytierov, dvorných dám, služobníctva  i domácich a úžitkových zvieratiek). Návštevníci budú svedkami  vážnych i úsmevných situácií, ktoré počas prechádzky zámkom zažijú na  vlastnej koži. Vrcholným zážitkom bude ich pobyt v Huňadyho sále  s výnimočným skvostom Bojnického zámku, najväčším barokovým lustrom  v strednej Európe.
Svätý Mikuláš: 04. – 05.12.2015

Stretnutie detských návštevníkov s Mikulášom  spojené s odovzdávaním mikulášskych balíčkov.

Vianoce a traja králi na zámku: 08. 12. 2015 – 06. 01. 2016

Vianoce na zámku je podujatie, kedy návštevníci v zámockých  komnatách objavia nádherne vyzdobené vianočné stromčeky, ukážky stolovania i  tradičné vianočné zvyky…

 

Otváracie hodiny:

Počas sezóny v období od 1.mája do 30. septembra        9:00 – 17:00 h.
Mimo sezóny v období od 1. októbra do 30. apríla           10:00 – 15:00 h.

Otvorené denne okrem pondelka.
V mesiacoch jún, júl, august a september otvorené aj v pondelok.

Vstupné do expozícií:

Dospelý 1 osobaDôchodca nad 65 rokov – zľava 1,00 € študent – zľava 3,00 € 8,00 €7,00 € 5,00 €
Dieťa od dovŕšenia 6 rokov do dovŕšenia 15 rokov 3,50 €
Dieťa od dovŕšenia 3 rokov do dovŕšenia 6 rokov 1,00 €
Individuálna prehliadka s fotografovaním 67,00 €
Individuálna prehliadka s filmovaním 100,00 €

 

 

 

 

 

 

Prehliadka zámku bez Huňadyho sály (v prípade jej vyňatia z trasy prehliadky):      

Dospelý 1 osobaDôchodca nad 65 rokov – zľava 1,00 € študent – zľava 3,00 € 7,00 €6,00 € 4,00 €
Dieťa od dovŕšenia 6 rokov do dovŕšenia 15 rokov 3,50 €
Dieťa od dovŕšenia 3 rokov do dovŕšenia 6 rokov 1,00 €
Individuálna prehliadka s fotografovaním 67,00 €
Individuálna prehliadka s filmovaním 100,00 €

 

 

 

 

 

 

Trvanie prehliadky – 75 minút     Minimálny počet návštevníkov je 10 osôb. V prípade  cudzojazyčnej skupiny je minimálny počet 10 osôb. Prehliadku v cudzom jazyku je potrebné ohlásiť  minimálne 48 hodín pred plánovaným termínom.

Na denné prehliadky poskytuje múzeum zľavy držiteľom kariet ISIC, EURO 26, ZŤP a ZŤP-S.

Nočná prehliadka – vstupné:

Dospelý 1 osoba 8,00 €
Deti a mládež do dovŕšenia 18 rokov / len júl a august 6,00 €

 

 

 

Trvanie prehliadky – 90 minút. Minimálny počet návštevníkov je 15 osôb. Návštevu je potrebné ohlásiť 3 dni pred plánovaným termínom. Na nočnú prehliadku je potrebné sa dostaviť  v stanovenom čase. V prípade, že skupina mešká viac ako 15 minút,  prehliadka nebude umožnená.

Príplatky ku vstupnému

Za použitie fotoaparátu 2 €
Za použitie videokamery 5 €
Za lektorský výklad v cudzom jazyku okrem anglického a nemeckého za 1 výpravu 13,30 €

 

 

 

 

Výklad v anglickom a nemeckom jazyku je počas  celého roka bez poplatku.  Za výklad v ostatných jazykoch účtujeme poplatok 13,30  €. Výklad v cudzom jazyku počas nočných prehliadok je bez  poplatku.

Špeciálne programy

Vstupné na špeciálne programy je účtované podľa samostatného  cenového výmeru.

 

     

LIPA KRÁLA MATEJA (BOJNICE)

Národná kultúrna pamiatka v zámockom parku v Bojnciach.

Podľa povesti zasadil túto lipu Matúš Čák Trenčiansky v roku, keď zomrel posledný kráľ z rodu Arpádovcov Ondrej III., teda roku 1301. Lipa vyrástla v prekrásny majestátny strom. V čase svojho vrcholu mala koruna priemer približne 36 metrov, hlavné konáre siahali do výšky 28 metrov a obvod kmeňa bol 12 metrov. Pod stromom sa konávali rôzne posedenia. Kráľ Matej Korvín (1458 – 1490), o ktorom je známe, že rád pobýval v Bojniciach, usporadúval pod lipou veľké hostiny a porady. O jeho vzťahu k lipe svedčia aj zachované kráľovské listiny datované v Bojniciach so záverečnými formulami „Sub nostris dilectis tillis bojniciensibus“ – Pod našimi milými lipami bojnickými. Vďaka týmto faktom sa stala známou ako Lipa kráľa Mateja….

ASTRONOMICKÁ POZOROVATELŇA GALILEO v Kamennej Porube.

Astronomická pozorovateľňa GALILEO v Kamennej Porube sa venuje popularizačnej činnosti. Vykonáva verejné pozorovania a kultúrno – vzdelávacie programy. Astronomická pozorovateľňa vykonáva odborné pozorovania a prednášky v celom okolí Rajeckej doliny.

Otváracia doba: pre verejnosť každý piatok po zotmení, ostatné dni pre záujemcov po telefonickom dohovore. Vstup voľný, ostatné dni na telefonickú objednávku, minimálna skupina 8 osôb vstupné : 1 €/os.

Adresa: Kamenná Poruba pri ZŠ, 013 14 Kamenná Poruba

Spravuje: Občianske združenie GALILEO

Telefón: 00 421 904/954 258

E – mail: hvezdarengalileo@gmai.sk

Web: www.hvezdarengalileo.sk

 

MÚZEUM KYSUCKEJ DEDINY – VYCHYLOVKA (NOVÁ BYSTRICA – VYCHYLOVKA)

Skanzen Vychylovka – patrí k najrozsiahlejším expozíciam v prírode na Slovensku. Expozícia obsahuje 34 obytných, hospodárskych a sakrálnych stavieb. Úlohou je dokumentovať a priblížiť súčasníkovi spôsob života a kultúry kysuckého ľudu v minulosti. Popri objektoch ľudového staviteľstva sa tu nachádza významná technická pamiatka – úzkokoľajná lesná železnica s úvraťovým systémom, ktorá kedysi spájala Kysuce a Oravu. Návštevníci majú možnosť previesť sa touto múzejnou železnicou, ktorá je Národnou kultúrnou pamiatkou.

Sezónna prevádzka:
1. máj – 31. október 2015
Otvorené: denne
pondelok – piatok: 9.00 – 17.00  hod.
sobota – nedeľa: 9.00 – 18.00 hod.

CENNÍK  VSTUPNÉHO do areálu Skanzenu vo Vychylovke:

vstupenka pre dospelých  4,00 EUR, vstupenka pre deti, študentov, dôchodcov a držiteľov preukazu ŤZP alebo ŤZP-S  2,00 EUR

Doprava:
autami a autobusmi: z hlavnej cesty Žilina – Čadca odbočiť v Krásne nad Kysucou na Novú Bystricu – Vychylovku
vlakom: do stanice Čadca a odtiaľ autobusovými spojmi Čadca – Vychylovka (Šudovia cez skanzen)

Prehliadky so sprievodcom začínajú od pokladne
9.15, 10.00, 10.45, 11.30, 12.15, 13.00, 13.45, 14.30, 15.15, 16.00, 16.30*
* prehliadka len v sobotu, nedeľu

Posledný vstup bez sprievodcu
pondelok – piatok 16.15 hod.
sobota – nedeľa 16.45 hod.
Minimálny počet na prehliadku skanzenu je 8 osôb.

 

 

Program v Múzeu kysuckej dediny v roku 2015:

14. 6. 2015          Už som sa oženil, už je darmo…

– svadobné zvyky  v podaní FS z Kysúc, svätá omša

19. 6. 2015          Jánska noc má čarovnú moc

                           – netradičné čítanie v spolupráci s Kysuckou knižnicou

21. 6. 2015          Na kopečku hojana

– svätojánska mágia v podaní FS z Kysúc

28. 6. 2015          Lúčka, lúčka, lúčka zelená….

– súťaž v kosení a vyžínaní trávy, ukážky kosenia kosákom a výstava pracovného náradia

JÚL

5. 7. 2015          Na potôčku šaty prala…

                           – ukážky prania v podaní FS z Kysúc

12. 7. 2015          Kuchyňa starých materí – Sladká nedeľa

                           – príprava sladkých jedál

                           – prezentácia medu a sladkých jedál

19. 7. 2015          Pásli ovce valasi…

– ovčiarska nedeľa  – strihanie oviec, baraní guláš, varenie halušiek, ťahanie korbáčov a svätá omša

                     

26. 7. 2015          Storočnica kysuckej železnice

– ukážky pôvodnej funkcie železnice, defilé koľajových vozidiel, gelbovanie dreva a svätá omša

AUGUST

  2. 8. 2015           Kuchyňa starých materí –  Zemiaková nedeľa

– príprava tradičných kysuckých jedál zo zemiakov

9. 8. 2015           Pleje dievča ľan v zelenej úbočiĽanová nedeľa

                            – práca s ľanom , výroba plátna, v podaní FS z Kysúc

16. 8. 2015           Pozdrav od susedov

– prezentácia medzinárodného folklóru

23. 8. 2015          Kto ťa bude vínko píjať

– vinársky deň z Čajkova, svätá omša

 

30. 8. 2015          Čie je to žitko neskosené – Dožinky na Kysuciach

– tradície v podaní FS z Kysúc počas dožiniek spojené s kuchyňou starých materí a svätá omša

 

SEPTEMBER

  6. 9. 2015          Kováčske remeslo na Kysuciach….

                           – prezentácia kováčskeho remesla

13. 9. 2015          Kuchyňa starých materí  – Kapustová nedeľa

– dlávenie kapusty a príprava kapustových jedál: kapustniaky, halušky s kapustou

20. 9. 2015          Kysucká úroda – dary zeme

– výstava  ovocia a zeleniny, kultúrny program a svätá omša – poďakovanie   za úrodu

26. – 27. 9. 2015  Jánošík & Ondráš Folkfest

OKTÓBER

4. 10. 2015       Keď sa milý na vojnu bral…

                           – odchod regrútov na vojnu v podaní FS z Kysúc, svätá omša

11. 10. 2015        U košikára

                           – prezentácia košikárskeho remesla na Kysuciach

18. 10. 2015        Kuchyňa starých materímaškrty zo zabíjačky

– ochutnávka zabíjačkových špecialít

25. 10. 2015        Zatváranie brán skanzenu

– ukončenie sezóny

 

DECEMBER

13. 12. 2015       Na Luciu …

– predvianočné magické zvyky na Kysuciach

Rímsko-katolícky kostol vo Višňovom

Obec Višňové sa prvýkrát spomína v roku 1393. V stredoveku patrila pod Lietavské panstvo. Medzi rokmi 1980-1991 bola súčasťou mesta Žilina. Od 19. storočia sa Višňové stáva významným mariánskym pútnickým centrom. Tisíce pútnikov prichádzajú každý rok pokloniť sa višňovskej Panne Márii v prvý júlový víkend.
Táto tradícia pramení v dávnej minulosti a siaha prakticky až do 17. storočia. Už v tom období sa ľudia schádzali vo Višňovom, aby si uctili Bohorodičku. Predstavuje sochu sediacej Panny Márie, ktorá kŕmi svojho malého synčeka, Ježiša. Autor tejto sochy je neznámy, ale traduje sa, že to bol istý ranobarokový sochársky majster značne ovplyvnený gotikou. Prosby, útechu, pomoc a milosť tu nenachádzali len poddaní vtedajšieho Lietavského panstva, ale aj okolitá nižšia šľachta, čo znamená istým spôsobom zblíženie týchto dvoch stavov.

Farský kostol sv. Mikuláša, biskupa, pochádza z 18. storočia. Obyvatelia Višňového ho vystavali medzi rokmi 1769-1782. V tom istom roku dokončenia kostola daroval kňaz Daniel Dlabač, pôvodom zo Žiliny, oltár na inštaláciu do interiéru chrámu. Predstavoval obraz Navštívenia Panny Márie a tak bol kostol nakoniec vysvätený v roku 1793.
Novostavba tohto neskorobarokového kostola sa vystavala tak, že okolo obvodu (plášťa pôvodného kostolíka) sa nanovo dvíhali múry nahor. Takto postavený okolo pôvodného menšieho kostola sa týči dvoma zvonicami dokončenými však nakoniec až v roku 1816. Dovtedy sa realizovalo ďalšie zariadenie a výzdoba kostola. Možno spomenúť oltár sv. Antona Paduánskeho, kňaza a učiteľa Cirkvi z roku 1797, či oltár sv. Mikuláša (1802). Medzi rokmi 1795-1810 bola dokončená kazateľnica, smrekovcové lavice, krstiteľnica a organ.
Takmer 50 rokov trvalo, kým mohol pospolitý ľud začať uctievať Pannu Máriu v novom kostole, prosiť Matku Božiu o pomoc či ďakovať za vyslyšanie prosieb a modlitieb. Z pôvodného višňovského kostolíka sa tak vďaka silnej tradícii a hlavne vôle ľudí stal najväčší chrám severozápadného Slovenska a dodnes je jedným z najväčších v bývalej Nitrianskej diecéze. V najširšej časti meria 27 m a samotná dĺžka kostola sv. Mikuláša dosahuje až 46 m. Po novom územnom prerozdelení cirkevných provincií je dnes Višňové súčasťou Žilinskej diecézy.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

*

ubytovanie Rajecké Teplice
Rajecké Teplice – ubytovanie a rezervácie v penziónoch hoteloch